calcPageSize())"
/>
King Cole Flair Chunky
Earn 10 Wool Points per item. Login or Create a FREE Rewards Account.
| Supplier Stock Code | 270 |
|---|---|
| Washing Instructions | Do Not Bleach, Do Not Iron, Dry Clean - A, Dry Flat, Machine Wash - Wool Wash - 30°C |
| Brand | King Cole |
| Size | 6mm |
| Crochet Hook Size | 6.00mm |
| Metres Per Ball | 320m |
| Tension | 14 stitches, 20 rows to 10cm on 6mm needles |
| Ball Weight | 100g |
| Yarn Weight | Chunky |
Product Details