calcPageSize())"
/>
Elements Starlight Pearl
Earn 8 Wool Points per item. Login or Create a FREE Rewards Account.
| Supplier Stock Code | C53 |
|---|---|
| Washing Instructions | Cool Iron, Do Not Bleach, Do Not Tumble Dry, Dry Clean - P, Dry Flat, Machine Wash - Wool Wash - 30°C |
| Brand | Elements |
| Size | 4mm |
| Crochet Hook Size | 4.00mm |
| Metres Per Ball | 250m |
| Tension | 22 stitches, 30 rows to 10cm on 4mm needles |
| Ball Weight | 100g |
| Yarn Weight | Double Knit |
Product Details